Pripoistenie na dovolenku - nutnosť, alebo zbytočnosť?

Chystáte sa v lete do zahraničia? Potom si na zoznam vecí, ktoré musíte zariadiť pred odchodom, pripíšte aj položku "pripoistenie". Usmievate sa, že to je zbytočný prepych a že tieto peniaze radšej miniete inak? Zvážte to ešte raz. Nechcem maľovať čerta.


Ale náhoda je blbec. Boľavý zub či zlomená noha nielen dokážu otráviť zvyšok dovolenky, ale aj zruinovať rozpočet, nemáte ak cestovné pripoistenie.

Čím staršie, tým drahšie

Bohužiaľ, poisťovniam takt a diplomacia nič nehovorí. Ich logika je kruto neúprosná: Čím starší (a pre ne rizikovejšie) ste, tým drahšie poistenie budete mať. Napriek tomu si ho kúpte, aby ste si svoje voľné dni mohli užiť bez obáv, čo by, keby.

Nielen úraz, ale aj choroby - infarkt, mŕtvica

Cestovné pripoistenie ľudia mylne priraďujú len k úrazom. Hovoria si, že stačí, keď budú opatrní, aby si nič nezlomili, a nepřipojistí sa. Nemajú ale pravdu. Choroby je jedno, či ste doma alebo na dovolenke, a infarkt či mŕtvica vás môže postihnúť aj na dovolenke. V mojom okolí je známy prípad, kedy pán dostal na dovolenke v Egypte mŕtvicu. Účet liečenie išiel do miliónov. Našťastie cestovné pripoistenie nepodcenil, a tak celú liečbu vrátane leteckého špeciálu na prepravu domov hradila poisťovňa. Nechce sa ani pomyslieť, aká situácia by nastala, keby nad pripoistením mávol rukou. Zadĺžil by svojich potomkov až do bůhvíkolikátého kolena.

Najčastejšie úrazy na dovolenke - zlomeniny

Najčastejším miestom našej zahraničnej dovolenky býva pobyt v prímorských letoviskách. To so sebou nesie najrôznejšie vodné radovánky, či už skoky do bazéna, jazdu po tobogane, jazdu na vodných lyžiach, rôzne vodné bicykle a rad ďalšieho. Z toho vyplýva, že najčastejšími úrazy na dovolenke sú zlomeniny. Aj keby išlo o nekomplikovanú zlomeninu, Cestuj už tak nebude stáť za nič, tak prečo si ju ešte kaziť vedomím, že vás liečba bude stáť veľa peňazí.

Európa vs. zvyšok sveta

V poisťovni sa vás budú pýtať, kam idete a na ako dlho. Kam idete je totiž rozhodujúce pre výšku poistného. EÚ má inú taxu ako zvyšok Európy, o zvyšku sveta nehovoriac. Poistné tiež rastie, ak v zahraničí strávite viac ako 30 dní.

Len pre ilustráciu: Verili by ste tomu, že liečba zlomeniny stojí v Čechy najobľúbenejším Chorvátsku 50 000 Sk, ale v USA neskutočných 450 000 Sk?

Kartička poisťovne - základná liečba

Možno vás napadne, že v dnešnej dobe, kedy sme v EÚ, stačí klasická kartička zdravotnej poisťovne, ktorú každý z nás má v dokladoch. Veď predsa platí vo všetkých krajinách EÚ, vrátane Čechy najobľúbenejšie dovolenkové destinácie, v Chorvátsku. Svojim spôsobom máte pravdu, ale opýtam sa inak: Keď vás na dovolenke rozbolí zub, bude vám ako liečba stačiť vytržení, alebo by ste radšej, aby vám zub zachránili? Kartička poisťovne vám totiž zaistí základnú liečbu - v prípade boľavého zuba to môže byť aj prosté vytržení. (Pre slabšie nátury dodávam, že dosť možno aj bez umŕtvenia....)


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: